Polski English

Aktualności

Internetowa Gra Kryptologiczna Codebreakers.eu


Już 10 listopada rusza internetowa gra kryptologiczna Codebreakers.eu Ty także możesz zostać agentem wywiadu. Zbierz zespół i wejdź do gry. Projekt przedsięwzięcia powstał przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kilkadziesiąt lat temu trzech młodych matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego dokonało niemożliwego – włamało się do szyfru Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej, uznanej za niepoddającą się kryptoanalizie. Kilka lat później, gdy wybuchła II wojna światowa, wyczyn ten umożliwił aliantom śledzenie dużej części niemieckiej korespondencji i w znacznym stopniu ułatwiło pokonanie hitlerowskich Niemiec. Internetowa gra kryptologiczna ma przypomnieć to wydarzenie.

10 listopada, w ramach projektu „Enigma.Odszyfruj Zwycięstwo”, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz p.o. Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski uruchomią stronę  www.codebreakers.eu. Od tego momentu  będzie można rejestrować 3-osobowe zespoły, które wezmą udział w zabawie. Począwszy od 10 grudnia na tej samej stronie ukazywać się będą wykłady omawiające jedno z zagadnień związanych ze sztuką szyfrowania i dekryptażu. Pierwszy z wykładów zostanie opublikowany wcześniej wraz z przykładowym zestawem zadań i będzie się z nim mógł zapoznać każdy odwiedzający stronę. Kolejne będą dostępne dla osób, które zgłoszą swój zespół do gry i odpowiedzą na pytanie umieszczone pod omówieniem poprzedniego szyfru. Wykłady dostępne będą w języku angielskim.

Dwa najlepsze zespoły, które (wykorzystując po drodze jak najmniej podpowiedzi) jako pierwsze odpowiedzą na ostatnie zagadki, wchodzą do finału, który odbędzie się w przyszłym roku w Polsce – tam gdzie rozpoczęła się historia łamania kodu enigmy. Ta wyjątkowa wycieczka będzie częścią nagrody, którą uzupełni wysokiej klasy sprzęt elektroniczny.

W grze będzie mógł wziąć udział każdy kto ukończył 16 rok życia. Z rywalizacji o nagrody wyłączone są osoby zamieszkujące Polskę oraz kraje spoza geograficznej Europy.