Polski English

Aktualności

Szef kryptologów na Zamku


Ekspozycję poświęconą szefowi sekcji niemieckiej biura szyfrów wojska polskiego ppłk. Maksymilianowi Ciężkiemu można było zwiedzać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawa zatytułowana „Enigma- Krok do wolności” zaprezentowana została w dniach od 1 czerwca do 1 lipca 2012 roku w holu parterowym Zamku.


Podpułkownik M. Ciężki był głównym twórca sukcesu polskich kryptologów, którzy złamali szyfry słynnej niemieckiej maszyny kodującej ENIGMA. Dzięki jego staraniom pod koniec lat dwudziestych zeszłego wieku powstał zespół młodych kryptologów, rekrutujących się ze studentów i naukowców ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego (wydział matematyczno-przyrodniczy, z którym byli związani młodzi kryptolodzy mieścił się przed II Wojną Światową dokładnie w miejscu ekspozycji wystawy). Już w 1932 poznańskim naukowcom udało się złamać pierwsze szyfry. Odtąd polski wywiad wojskowy mógł czytać niemieckie depesze zaszyfrowane ENIGMĄ. Tuż przed wybuchem wojny, podczas tajnej konferencji pod Warszawą, Polacy przekazali swoją tajemnicę francuzom i anglikom. Podczas II wojny światowej Maksymilian Ciężki został ewakuowany do Francji, gdzie po upadku Państwa Vichy trafił do obozu internowania na terenie dzisiejszych Czech. Po wojnie przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1951 roku. Staraniem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły w roku 2008 jego prochy sprowadzono do Polski i złożono na cmentarzu w rodzinnych Szamotułach.

Wystawa jest hołdem dla grupy kryptologów, których wiedza i umiejętności sprawiły, że udało się uratować wiele milionów ludzkich istnień podczas wojny.

Ekspozycja powstała przy współpracy Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły. Z uwagi na odbywające się w Poznaniu mecze piłkarskie w ramach EURO 2012 wystawa została przygotowana w angielskiej wersji językowej.