Polski English

Aktualności

Maksymilian Ciężki bohaterem wystawy w muzeum w Bletchley Park


Wystawa poświęcona Podpułkownikowi Maksymilianowi Ciężkiemu, Powstańcowi Wielkopolskiemu, szefowi biura szyfrów niemieckich Wojska Polskiego, została otwarta podczas Dnia Polskiego, 19 lipca 2009 roku, w muzeum w Bletchley Park, w Wielkiej Brytanii. Wystawa nawiązywała do ubiegłorocznej inicjatywy Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, dzięki której do Polski z Anglii zostały sprowadzone prochy ppłk. Maksymiliana Ciężkiego.

Składająca się z kilkunastu tablic poświęconych życiu i działalności tego polskiego bohatera prezentacja powstała i została sfinansowana wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta i Gminy Szamotuły. Wystawę wzbogacił anglojęzyczny folder, ukazujący sukcesy i wkład polskich kryptologów w rozszyfrowanie kodu Enigmy. Bletchley Park, gdzie obecnie mieści się muzeum, podczas II wojny światowej był siedzibą supertajnego brytyjskiego ośrodka, w którym pracowano nad złamaniem szyfrów Enigmy. Wystawa była dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia.

Ppłk Maksymilian Ciężki był głównym organizatorem zespołu polskich matematyków, do którego należeli Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski. W 1932 roku jako pierwsi złamali oni kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich sukces uważany jest za największy wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.