Polski English

Aktualności

Szukamy agentów wywiadu!!!


Ruszyła internetowa gra kryptologiczna „BREAK THE CODE”. 10 listopada 2011 roku uroczyście została uruchomiona platforma internetowa www.codebreakers.eu, za pośrednictwem której można poznać szyfry i łamać wrogie depesze. W rywalizacji bierze udział 129 zespołów z całej Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Nigru, Maroko, Bahrajnu, Indii i Argentyny.


Kilkadziesiąt lat temu trzech młodych ludzi dokonało niemożliwego – włamało się do szyfru Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej, uznanej za niepoddającą się kryptoanalizie. Kilka lat później, gdy wybuchła II wojna światowa, wyczyn ten umożliwił aliantom śledzenie dużej części niemieckiej korespondencji i w znacznym stopniu ułatwił pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Aby przypomnieć te ważne fakty Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizują internetowy kurs kryptologiczny.

Począwszy od 10 grudnia na stronie www.codebreakers.eu* ukazują się wykłady** omawiające zagadnienia związane ze sztuką szyfrowania i dekryptażu. Każdy wykład jest dostępny dla osób, które zgłosiły do 10 grudnia swój zespół do gry i odpowiedzą na pytanie umieszczone pod omówieniem poprzedniego szyfru.

Dla zwycięzców gry przewidziano nagrody rzeczowe, a wszyscy jej uczestnicy mogą liczyć na fascynującą przygodę i poczuć się jak prawdziwi agenci wywiadu.

Dwa najlepsze zespoły, które (wykorzystując po drodze najmniej podpowiedzi) jako pierwsze odpowiedzą na ostatnie zagadki, wchodzą do finału, który odbędzie się w Polsce – tam gdzie rozpoczęła się historia łamania kodu enigmy. Ta wyjątkowa wycieczka będzie częścią nagrody, którą uzupełni wysokiej klasy sprzęt elektroniczny.

*  Wykłady i zadania dostępne są w języku angielskim. Na stronie można przeczytać również krótkie podsumowanie akcji w wybranych językach narodowych.
** Regulamin gry dostępny jest na stronie www.codebreakers.eu.