Polski English

Aktualności

Enigma w Wojskowej Akademii TechnicznejWystawa „Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo” była główną atrakcją międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej przyszłości kryptologii wojskowej. Wydarzenie przygotowane przez Wojskową Akademię Techniczną odbyło się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Zorganizowano je 7 listopada br. z okazji 80 rocznicy złamania przez polskich kryptologów systemu kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.


Polska wersja wystawy, poświęcona historii słynnych matematyków oraz ich dokonaniom, została zaprezentowana uczestnikom konferencji w formie dużej litery E. Zwiedzający ekspozycję mogli się zapoznać ze współczesną historią kryptologii sięgającą pierwszej wojny światowej oraz poznać losy głównych aktorów biorących udział w wojnie kryptologicznej jaka rozegrała się podczas drugiej wojny światowej.

Konferencja nie przez przypadek została zorganizowana w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. WAT jest jedną z wiodących w Polsce uczelni technicznych (8 miejsce w rankingu uczelni technicznych w 2012 roku prowadzonym przez Magazyn Edukacyjny Perspektywy) z bogatymi tradycjami w dziedzinie kryptologii. Znajduje się tu jedyne w Polsce Centrum Doskonałości Kryptologii z Laboratorium Badawczym Kryptologii wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt do tworzenia i łamania algorytmów oraz badania urządzeń kryptologicznych.

W konferencji udział wzięli kryptolodzy z kraju i zagranicy, praktycy wykorzystujący na co dzień z najnowszych osiągnięć kryptologii, a także producenci zajmujący się systemami zabezpieczeń oraz studenci kryptologii.

W wydarzeniu udział wzięli także goście zagraniczni - wybitni kryptolodzy, będący niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie wiedzy:
Dr Nicolas Courtous, University College, Computer Science, Wielka Brytania,
Dr Orr Dunkelman, University of Haifa, Computer Science Department, Weizmann Institute of Science, Izrael,
Dr Mare Stevens, Centrum Wiskunde&Informatica, Holandia