Polski English

Aktualności

Włosi poznają tajemnice enigmyWłoska wersja językowa wystawy „Enigma. Decifrare una Vittoria” poświęcona polskim matematykom, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma podbija kolejne miasta na półwyspie apenińskim. 18 listopada br. miała miejsce uroczysta inauguracja ekspozycji w Sali wystawienniczej Urzędu Miasta Latina mieszczącej się w Casa Del Combattente.


Wernisaż oraz tematyka ekspozycji spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. W samym wernisażu po za licznie zgromadzonymi gośćmi udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie Pani Konsul Jadwiga Piertasik, Prezes Stowarzyszenia Bez Granic (Associazione Senza Frontiere) z Latiny Pan Zdzisław Potański oraz lokalne media. Wykład prezentujący dokonania polskich kryptologów wygłosił profesor Leszek Kuk – Dyrektor Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

Latina to miasto w centralnych Włoszech położone 80 kilometrów na południowy-wschód od Rzymu. Obecnie liczy sobie ponad 100 tysięcy mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w regionie Lacjum. Latina to również siedziba administracyjna prowincji Latina.

Wystawa została przygotowana przy współpracy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka z Konsulem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie dr. Krzysztofem Strzałką. Prezentacja ekspozycji w Latinie mogła się odbyć dzięki podjętym wysiłkom organizacyjnym przez Stowarzyszenie Bez Granic z Latiny oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie. Wystawa „Enigma. Decifrare una Vittoria” będzie prezentowana w Latinie do 25 listopada tego roku. Wcześniej, w dniach od 7 lipca do 26 sierpnia, włoska odsłona ekspozycji była prezentowana w Mateureka Museo del Calcolo w miejscowości Pennabilli mieszczącej się w pobliżu adriatyckiego kurortu Rimini.