Polski English

Aktualności

Enigma na Filmowo


Prawda i fałsz, fikcja i rzeczywistość od lat przeplatają się w publikacjach historyków poświęconych złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Historia z czasów II Wojny Światowej znalazła także swoje odbicie w kinie polskim i światowym.


Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wraz z telewizją WTK podjął się zestawienia filmowej fikcji z rzeczywistością w ramach spotkania zatytułowanego „Enigma na filmowo”. Podczas programu transmitowanego na żywo w telewizji WTK obejrzymy fragmenty znanych filmów opartych na kanwie dziejów Enigmy, a prowadzący program i jego goście zastanowią się nad miejscem polskich kryptologów w tej historii.

Program poprowadzi Błażej Wandtke, dziennikarz i wydawca telewizji WTK, twórca wielokrotnie nagradzanego cyklu „Tajemnice Poznania” opisującego nieznane historie związane ze stolicą Wielkopolski. Jego gośćmi będą Nicolas Courtois, kryptolog i wykładowca University College London; Marek Grajek, kryptolog i historyk, autor książki historycznej 2008 roku „Enigma. Bliżej Prawdy” oraz Marek Szymański, dziennikarz i wydawca, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”.

Program „Enigma na filmowo” będzie transmitowany w telewizji WTK oraz za pośrednictwem Internetu z auli Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu Adama Mickiewicza (al. Niepodległości 53, vis-a-vis Hotelu Polonez). Obok widzów w auli do dyskusji będą mogli za pośrednictwem telefonu włączyć się także telewidzowie. Początek 10 listopada o godzinie 12.00.