Polski English

Aktualności

Enigma w Bretanii


Dzięki partnerskim kontaktom Bretanii i Wielkopolski od 3 kwietnia do 11 lipca w Musée des transmissions - Espace Ferrié w Cesson-Sévigné prezentowana jest wielkopolska wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”. W otwarciu ekspozycji wzięli udział szefowie obydwu regionów – Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Jean-Yves Le Drian, Prezydent Rady Regionalnej Bretanii.

Wernisaż wystawy uświetnił multimedialny wykład, na temat złamania przez polskich matematyków kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przygotowany przez kryptologa dr. Marka Grajka autora bestsellerowej książki „Enigma. Bliżej Prawdy”.

Ekspozycja doskonale wpisywała się w tematykę prezentowaną w bretońskim muzeum, w którym na trzech poziomach zgromadzono ponad cztery tysiące eksponatów, ukazujących ewolucję technologii informatycznych oraz komunikacyjnych – zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej – od czasów starożytnych do współczesności.

Musée des transmissions - Espace Ferrié (Muzeum Komunikacji) usytuowane jest na terenie Parku Naukowego - Rennes Atalante Technopole. Park zajmuje powierzchnię 117 hektarów, na jego terenie znajdują się siedziby 115 przedsiębiorstw, zatrudniających w sumie ponad 10 tysięcy osób, a także budynki uniwersyteckie oraz placówki badawcze działające na polu telekomunikacji. W sąsiedztwie Muzeum znajduje się wyższa szkoła wojskowa kształcąca kadrę w zakresie bezpieczeństwa, systemów informatycznych oraz komunikacji. Patronem Muzeum jest generał Gustave Ferrié (1868-1932), który jako oficer francuskiej armii odniósł zasługi na polu bezprzewodowej komunikacji radiowej. W 1897 roku doprowadził do umieszczenia na szczycie Wieży Eiffela nadajnika radiowego, wykorzystując konstrukcję wieży, jako ogromną antenę. Nadajnik umożliwiał przesyłanie sygnału na odległość 6 kilometrów.

Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla publiczności 12 stycznia 2005 roku. Stało się to możliwe dzięki współpracy: francuskiego Ministerstwa Obrony, Regionu Bretania, Departamentu Ille et Vilaine, Metropolii Rennes oraz Cesson Sévigné.