Polski English

Aktualności

„Enigma. Odszyfruj Zwycięstwo” - rekordowe zainteresowanie projektem


Kilkadziesiąt lat temu trzech młodych matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego dokonało niemożliwego – włamało się do szyfru Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, uznanej za niepoddającą się kryptoanalizie. Byli to Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. O pamięć ich dzieła od kilku lat dba Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, zapraszając tym razem – wraz z Rektorem UAM – w dniach od 10 do 13 listopada 2011 roku na spotkanie z Enigmą w kilku odsłonach.


Z okazji Święta Niepodległości zaprezentowana została imponująca wystawa pt. „Enigma. Decipher Victory” przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wystawa ta zdążyła już wzbudzić spore emocje wśród zwiedzających między innymi w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Holandii i Włoszech. W tym roku, w związku z trwającą Prezydencją Polski w UE, pokazana została w Poznaniu.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Marszałka Marka Woźniaka odbyło się 10 listopada. Przypominamy, że dokumentuje ona historię złamania kodów Enigmy przez polskich kryptologów. Zwiedzający ekspozycję mieli okazję przejść labiryntem, odsłaniającym zagadki i tajemnice złamania szyfru. Mieli także możliwość obejrzenia oryginalnego egzemplarza Enigmy, wypożyczonego z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wystawę „Enigma. Decipher Victory” organizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu Adama Mickiewicza tylko w dzień otwarty dla mieszkańców Wielkopolski w Święto Niepodległości obejrzało ponad 2000 osób!

Gośćmi wystawy były całe, wielopokoleniowe rodziny. Na wejście do labiryntu i obejrzenie oryginału maszyny Enigma – trzeba było czekać nawet 40 minut! Mimo angielskiej wersji wystawy goście wyrażali zadowolenie z pomysłu i organizacji przedsięwzięcia. Prawdziwą atrakcją była wersja handlowa maszyny Enigma sprowadzona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz mundur żołnierza wojsk łączności z epoki wypożyczony przez Muzeum Okręgowe w Pile.

Wystawa dostępna była dla zwiedzających w dniach od 10 do 13 listopada.

Prawda i fałsz, fikcja i rzeczywistość od lat przeplatają się w publikacjach historyków poświęconych złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Historia z czasów II Wojny Światowej znalazła także swoje odbicie w kinie polskim i światowym.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wraz z telewizją WTK podjął się zestawienia filmowej fikcji z rzeczywistością w ramach spotkania zatytułowanego „Enigma na filmowo”. Podczas programu transmitowanego na żywo w regionalnej telewizji WTK prezentowano fragmenty znanych filmów opartych na kanwie dziejów Enigmy, a prowadzący program i jego goście zastanawiali się nad miejscem polskich kryptologów w tej historii.

Program poprowadził Błażej Wandtke, dziennikarz i wydawca telewizji WTK, twórca wielokrotnie nagradzanego cyklu „Tajemnice Poznania” opisującego nieznane historie związane ze stolicą Wielkopolski. Jego gośćmi byli Nicolas Courtois, kryptolog i wykładowca University College London; Marek Grajek, kryptolog i historyk, autor książki historycznej 2008 roku „Enigma. Bliżej Prawdy” oraz Marek Szymański, dziennikarz i wydawca, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”.

Dyskusja odbyła się 10 listopada o godzinie 12.00

W ramach przedsięwzięcia „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” wielkim zainteresowaniem cieszył się także kurs kryptologii dla młodzieży organizowany w sobotę 12 listopada.
Do kursu organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego  zaproszono uczniów z Wielkopolski. Zgłosiło się 45 drużyn. Liczna był także widownia dopingująca młodych ludzi. W sumie uczestniczących w kursie było ponad 300 osób! Autorem merytorycznym i prowadzącym kurs był dr Marek Grajek. Młodzież szkół ponadgimnazjalnych najpierw wysłuchała wykładu Marka Grajka o zasadach szyfrowania i dekryptażu. Następnie w zapieczętowanych kopertach otrzymała do rozwiązania zadanie kryptologiczne.

Rozwiązanie zagadki nadeszło już po pół godzinie!

Zwycięzcami kursu została drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna.

II miejsce zajęło XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. W. Degi w Poznaniu

III miejsce przypadło Zespołowi Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica z Kościelca.

Zwycięska drużyna weźmie udział w finale międzynarodowej gry internetowej „Codebrakers.eu” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Finał rozegrany zostanie wiosną 2012 roku w Wielkopolsce.