Polski English

Aktualności

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w mieście Mariana Rejewskiego


Przygotowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego polskojęzyczna wersja wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą po raz pierwszy pokazano 17 października 2012 r. w siedzibie Senatu RP, została nieodpłatnie udostępniona mieszkańcom sąsiedniego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do 24 kwietnia 2013 r. będzie ją można obejrzeć w Bydgoszczy, rodzinnym mieście lidera trójki polskich kryptologów Mariana Rejewskiego.


W uroczystej inauguracji wystawy w dniu 7 marca 2013 r. udział wzięło ponad 50 osób, w tym Senator RP Jan Rulewski oraz przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Bydgoszcz. Ekspozycja będzie dostępna w Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, które stanowi oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Przypomnijmy: Polska wersja wystawy powstała w 2012 r. dzięki współpracy Marszałka Województwa Wielkopolskiego z Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z inicjatywą organizacji tejże wystawy 17 października 2012 r. w przestrzeni Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, towarzysząc podjęciu specjalnej okolicznościowej uchwały przez Senat RP w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i ich wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem. Od 2010 r. angielska wersja wystawy podróżuje po muzeach i instytucjach unijnych w Europie. Jej włoski odpowiednik od 2011 r. pokazywany jest we Włoszech.

Dodatkowa informacja:

Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg www.exploseum.pl powstało dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013 i ma stanowić jedną z głównych atrakcji turystycznych sąsiadującego z Wielkopolską regionu. Exploseum powstało na terenie jednego z najważniejszych kompleksów zbrojeniowych wybudowanych przez III Rzeszę w czasie II Wojny Światowej (pod koniec 1944 r. w DAG Fabrik Bromberg produkowano 6,4 proc. całego prochu wytwarzanego na potrzeby niemieckiej armii). W budynkach fabrycznych, ogołoconych z wyposażenia przez Armię Czerwoną, znajdują się ekspozycje muzealne poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów, historią materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy oraz wystawa specjalna poświęcona działalności Armii Czerwonej na ziemiach polskich.