Polski English

Aktualności

„Enigma – krok do wolności”


W przeddzień Święta Niepodległości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak otworzył wystawę „Enigma – krok do wolności”. 15 fotogramów składających się na wystawę poświęconych jest Podpułkownikowi Maksymilianowi Ciężkiemu, Powstańcowi Wielkopolskiemu,  szefowi biura szyfrów niemieckich Wojska Polskiego, jego rodzinie oraz polskim kryptologom pracującym przy rozszyfrowaniu niemieckiego kodu maszyny szyfrującej Enigma. Podczas uroczystego otwarcia wystawy z prelekcją na temat polskiego wkładu w złamanie niemieckich kodów wystąpił dr Marek Grajek – kryptolog, autor książki „Enigma. Bliżej prawdy”.

Ppłk Maksymilian Ciężki był głównym organizatorem zespołu polskich matematyków, do którego należeli Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski. W 1932 roku jako pierwsi złamali oni kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich sukces uważany jest za największy wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II Wojnie Światowej.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Wojewody Wielkopolskiego Piotr Florka, Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka i Rodziny Maksymiliana Ciężkiego oraz zaproszonych gości odbyło się 10 listopada 2009 roku, w druga rocznicę odsłonięcia pomnika Enigmy przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W minionym roku dzięki staraniom m.in. Marszałka Marka Woźniaka do rodzinnych Szamotuł zostały sprowadzone prochy Pana Pułkownika.

Wystawa fotogramów dostępna była dla zwiedzających w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w dniach od 12 do 23 listopada 2009 roku, w godzinach pracy Urzędu (7.30 – 15.30).