Polski English

Aktualności

Enigma. Odszyfruj Zwycięstwo - transmisja online


Imponująca wystawa „Enigma. Decipher Victory”, możliwość obejrzenia maszyny szyfrującej z bliska, niecodzienne spotkanie z filmem i historią „Enigma na Filmowo” oraz „Kurs Kryptologii” wszystko to w dniach od 10 do 12 listopada w Collegium Iuriducum Novum (al. Niepodległości 53, vis-a-vis Hotelu Polonez) Uniwersytetu Adama Mickiewicza.


Poznaj największą tajemnicę II wojny światowej. Tajemnicę, której rozwikłania podjęli się poznańscy kryptolodzy. Dzięki sukcesom Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, trzem utalentowanym matematykom, już na początku wojny alianci łamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Zdaniem historyków dzięki ich odkryciom wojna trwała o 2 – 3 lata krócej, a Europa nie doświadczyła użycia broni atomowej.

Pamięć o sukcesie polskich kryptologów skłoniła Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego do przygotowania niecodziennego projektu pod nazwą „Enigma. Odszyfruj Zwycięstwo”. Z okazji Święta Niepodległości poznaniacy przez trzy dni będą mogli poznać tę niezwykłą historię. Już 10 listopada o godzinie 10.00 otwarta zostanie wystawa „Enigma. Decipher Victory” dokumentująca historię złamania Enigmy przez polskich kryptologów. Swoją premierę ekspozycja miała w ubiegłym roku w Parlamencie Europejskim. Od tego czasu prezentowana była w Belgii, Holandii i Włoszech. Zwiedzający wystawę będą mogli przejść labiryntem zagłębiając się w zagadki i tajemnice złamania szyfru. Do obejrzenia będzie też oryginalny egzemplarz Enigmy wypożyczony z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, oraz p.o. Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Stanisław Ciechanowski, zainaugurują 10 listopada międzynarodową grę kryptologiczną „Codebreakers.eu”. W interaktywnej zabawie nt. wkładu polskich kryptologów w złamanie kodów Enigmy będzie mogła wziąć udział młodzież z całej Europy.

Tego samego dnia w auli Collegium Iuridicum Novum odbędzie się spotkanie z kinem i historią zatytułowane „Enigma na Filmowo”. Po tym, jak sekret złamania Enigmy wyszedł na jaw, na kanwie prawdziwej historii powstało kilka głośnych produkcji filmowych. Ale czy oddają one prawdę historyczną wiernie? Czy zasługi Polaków zostały w nich przedstawione na miarę ich wkładu w zwycięstwo w II wojnie światowej? To wyjątkowe przedsięwzięcie poprowadzi redaktor Błażej Wandtke z telewizji WTK. Całość na żywo pokaże WTK, dzięki czemu w dyskusji obok gości zgromadzonych w auli będą mogli wziąć udział także telewidzowie.

Wszystkie przedsięwzięcia jakie odbędą się 10 listopada będą transmitowane przez Telewizję WTK na żywo oraz przez internet pod poniższym adersem.
http://test.istream.pl/wtk/

11 listopada – Święto Niepodległości – zostanie poświęcony wystawie „Enigma. Decipher Victory” i maszynie szyfrującej Enigma. Drzwi otwarte dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski będą od godziny 10.00 do 16.00 w holu głównym Collegium Iuridicum Novum.

Ostatniego dnia, 12 listopada, odbędzie się „Kurs Kryptologii” skierowany do wielkopolskich licealistów. Młodzież weźmie udział w rekonstrukcji kursu kryptologii, jaki zorganizowany został na Uniwersytecie Poznańskim w okresie międzywojennym. Na najlepszych łamaczy szyfrów czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania drużyn do udziału w kursie znaleźć można na stronie internetowej www.enigma.umww.pl.

Wszystkie wydarzenia zostaną poprzedzone kampanią promocyjną w mediach (materiały reklamowe ukażą się w Gazecie Wyborczej, Radiu Merkury i telewizja WTK). 9 listopada do Gazety Wyborczej dołączony zostanie specjalny komiks poświęcony kryptologom. Projektowi towarzyszyć będą także niespodzianki przygotowane z myślą o zwiedzających.

Program imprez

10 listopada
10.00 Uroczyste otwarcie wystawy „Enigma. Decipher Victory”
12.00 „Enigma na Filmowo” – spotkanie z historią i kinem

11 listopada
10.00 – 16.00 Wystawa „Enigma. Decipher Victory” – drzwi otwarte

12 listopada
11.00 „Kurs Kryptologii” organizowany z myślą o wielkopolskich licealistach.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak oraz Rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Bronisław Marciniak.
Na wszystkie imprezy  wstęp wolny.