KURS SZYFRÓW – materiały do zajęć wprowadzających w podstawowe zagadnienia kryptologii
Historia pokonania Enigmy rozpoczęła się w Poznaniu. To tutaj odbył się Kurs Szyfrów dla studentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, którego uczestnikami byli przy przyszli pogromcy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. W nawiązaniu do tego wydarzenia proponujemy scenariusz zajęć, które w formie kursu z ćwiczeniami wprowadzą uczestników w podstawowe zagadnienia związane z utajnianiem informacji. Poniżej opis zajęć oraz niezbędne materiały w formie do druku:
Przedział wiekowy uczestników: 14-18 lat
Zakładany czas: 45 minut
Temat: Śladami pogromców Enigmy
1. Główne zagadnienia zajęć:
- Historia złamania szyfru Enigma, jej wpływ na dzieje II wojny światowej i czasy współczesne,
- Historia utajniania informacji,
- Podstawowe zagadnienia kryptologiczne.
2. Cele zajęć
Cel ogólny
- Zwiększenie wśród uczestników poziomu wiedzy na temat historii złamania kodu Enigmy ze szczególną rolą kursu szyfrów oraz popularyzacja kryptologii.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie uczestników z różnymi metodami utajniania informacji,
- praktyczne zapoznanie uczestników z wybranymi metodami szyfrowania i łamania szyfrów,
- zwiększenie świadomości wśród uczestników gry na temat roli kryptologii na przestrzeni wieków,
- ukazanie przełomowej roli polskich kryptologów dla kryptoanalizy
- podkreślenie znaczenia dorobku poznańskich matematyków dla trwania II wojny światowej;
- wprowadzenie do współczesnej kryptologii uwzględniające czas od złamania Enigmy do chwili obecnej – ukazanie roli kryptologii w świecie współczesnym.
3. Metody:
- rozmowa nauczająca;
- praca w grupach;
- konkurs;
- prezentacja.
4. Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna lub rzutnik multimedialny, zestaw komputerowy,
- prezentacja,
- karty do zadań szyfr Cezara (szyfrowanie, odszyfrowywanie i łamanie szyfru) oraz „Po co kryptologowi nożyczki”, nożyczki, materiały piśmienne
5. Przebieg lekcji (vide plik SCENARIUSZ.pdf)
6. Ewaluacja (vide plik SCENARIUSZ.pdf)
MATERIAŁY: