Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Poznaniu

UMWW wystawa Enigma

W ramach przypadającej w tym roku 85. rocznicy złamania przez Polaków szyfrów Enigmy, zapraszamy wszystkich pracowników Urzędu wraz z rodzinami i przyjaciółmi do zapoznania się z historią wybitnych polskich kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, których wiedza i matematyczny geniusz pozwoliły złamać jedną z najmocniej strzeżonych tajemnic trzeciej Rzeszy, przyczyniając się w ten sposób do uratowania wielu milionów istnień ludzkich.

Po raz pierwszy ekspozycja zaprezentowana została w grudniu 2010 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Od tego czasu dzięki wsparciu wielu instytucji, w tym polskich placówek dyplomatycznych oraz regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego, wystawa gościła w muzeach w wielu krajach Europy m.in. w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli (2011), Muzeum Generała Maczka w Bredzie (2011), Muzeum Espace Ferrié w Rennes (2012), National Codes Centre w Bletchley Park (2012).

W 2015r. wystawa przekroczyła także granice kontynentu europejskiego, rozpoczynając swoje tournée także po Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie. Dziś możemy już mówić o światowym zainteresowaniu wystawą, które sprawia, że kalendarz tej wystawy zapełniony jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Ogromne zainteresowanie wystawą zachęciło Samorząd Województwa Wielkopolskiego do rozszerzenia projektu o inne wersje językowe: włoską (dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie), polską – zaprezentowanej po raz pierwszy 17 października 2012 roku w przestrzeni Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z podjęciem przez Senat RP okolicznościowej uchwały w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów, portugalską (dzięki współpracy z Ambasadą RP w Lizbonie), serbską – jako efektu współpracy z Ambasadą RP w Belgradzie. Dodatkowo, w 2015 roku na potrzeby zaprezentowania wystawy w USA i Kandzie, dostosowano projekt graficzny ekspozycji, tak by wystawa mogła się cieszyć zainteresowaniem odbiorców w obu tych krajach.

Łącznie w ramach działań promujących sukces kryptologiczny udało się dotąd zrealizować:

9 prezentacji wystawy w Polsce (m.in. Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Olsztyn, Ełk, Szamotuły, Wyszków, Cieszyn),

ponad 30 prezentacji poza granicami kraju (Bruksela, Breda, Ispra, Rennes, Mediolan, Rzym, Bletchley Park, Lizbona, Belgrad, Ottawa, Montreal, Waszyngton DC, Nowy Sad, Podgorica),

6 wersji językowych (serbska, portugalska, włoska, francuska, angielska i polska);

Wystawa będzie prezentowana od 16-23 listopada br. na I piętrze w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań).