Wystawa o kryptologach pokazana w Argentynie

W ramach współpracy Województwa Wielkopolskiego z Ambasadą RP w Buenos Aires udało się zaprezentować wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” publiczności w Argentynie.

Wydarzenie prezentujące ekspozycję o poznańskich kryptologach przetłumaczoną na j. hiszpański,  odbyło się 14 sierpnia 2023 r. na Universidad Nacional de Rosario. Licząca blisko 250 osób publiczność, oprócz zapoznania się z wystawą, miała okazję posłuchać wykładów i prezentacji przygotowanych przez pracowników naukowych uniwersytetu.

Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy z Instituto Politècnico Superior (będący częścią Uniwersytetu w Rosario), którego Dyrektor, Pan Juan Farina opowiedział zgromadzonym o historii niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, pracy polskich kryptologów i matematyków przed i w czasie II wojny światowej i jej znaczeniu w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami. Prezentacje wygłosili również Pablo Ramis i Alejandro Rodriguez Costello, profesorowie informatyki oraz Bartłomiej Moszoro, Konsul Honorowy RP w Rosario.

Jeszcze we wrześniu 2023 r. wystawa ponownie zostanie pokazana w Argentynie – tym razem
w Domu Polskim w Buenos Aires. Okazją będzie Tydzień Polskiej Kultury współorganizowany przez Asociación Cultural Argentino-Polaca w ramach wydarzenia Noc Muzeów (23.09.2023).

Więcej informacji pod linkiem.

Autorzy zdjęć: Julia Cordeiro, Irene Moszoro de Chiesa

Zdjęcie prezentujące organizatorów wydarzenia na Uniwersytecie w Rosario